تبلیغات
رزمندگان سایبری313 - ماموریت "بی بی سی فارسی" از جانب استعمار انگلیس/ از کودتا تا فتنه
ثامن تم قبیله منتظر313
مقر فرماندهی رنجرهای سایبری
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اِلهی عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ خدایا بلاء عظیم گشته و درون آشکار شد و پرده از کارها برداشته شد و امید قطع شد وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ و زمین تنگ شد و از ریزش رحمت آسمان جلوگیری شد و تویی یاور و شکوه بسوی تو است الْمُشْتَکی وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِی الشِّدَّهِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی و اعتماد و تکیه ما چه در سختی و چه در آسانی بر تو است خدایا درود فرست بر مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِی الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ محمد و آل محمد آن زمامدارانی که پیرویشان را بر ما واجب کردی و بدین سبب مقام وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ و منزلتشان را به ما شناساندی به حق ایشان به ما گشایشی ده فوری و نزدیک مانند الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِیُّ یا عَلِیُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانی چشم بر هم زدن یا نزدیکتر ای محمد ای علی ای علی ای محمد مرا کفایت کنید فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانی فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ که شمایید کفایت کننده ام و مرا یاری کنید که شمایید یاور من ای سرور ما ای صاحب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی السّاعَهَ الزمان فریاد، فریاد، فریاد، دریاب مرا دریاب مرا دریاب مرا همین ساعت السّاعَهَ السّاعَهَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ همین ساعت هم اکنون زود زود زود ای خدا ای مهربانترین مهربانان به حق مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ محمد و آل پاکیزه اش اللّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ
آرشیو مطالب
تصویر روز

مانع ظهور گناهان ما هستند...گناهنمان را ترک کنیم

راهنمای زندگی
صلوات شمار
ذکر روز
ذکر روزهای هفته
نوای سایت
کانال ما در آپارات


مترجم سایت
اوقات شرعی
اوقات شرعی
آمار سایت
» تعداد کل پست ها :
» آخرین بروز رسانی :
کلنا عباسک یا زینب کاش من هم یتیمی بودم در دامانت دعای عهد،هرروز بعد از نماز صبح حدیث/امام حسن عسگری(ع) جانم فدای سید علی
(بسم الله الرحمن الرحیم)

"بی. بی. سی فارسی" بهتر از همه کس می دانست که ماجرا تازه آغاز شده است؛ پس در فاصله 25 تا 28 مرداد همچنان به پخش و انتشار «گفتنی های لازم» مشغول بود.


با آغاز جنگ جهانی دوم كشورهای استعمار زده جهان سوم، شاهد ظهور و رشد حركت های ضد استعماری بودند. در ایران نیز در پی حمایت رضاخان از نیروهای آلمان و عدم توجه وی به تهدیدات و تذكرات روسیه و انگلستان، این دو كشور ضمن اشغال خاك ایران، او را از حكومت عزل و فرزندش محمد رضا را كه فردی سست اراده و بی توجه بود بر تخت نشاندند.

 

وجود یک دست نشانده انگلیسی- آمریکایی جامعه ایران را به رهبری علما وروشنفكران وارد جریانهای ضد استعماری کرد. با ورود نیروهای آزادی خواه مذهبی و ملی به مجلس و دولت كه در واقع نتیجه حمایت همه جانبه مردم بود این حركتها رشدی مضاعف یافتند.

 

فعالیتهای ضد استعماری ایران با "ملی شدن صنعت نفت" وارد مرحله جدیدی شد و مردم توانستند با اتحاد و همدلی یكی از بزرگترین پیروزیهای خود را در سالهای حضور استعمار انگلیس بدست آورند. این موفقیت كه حاصل اتخاذ سیاست واحد نیروهای ملی و مذهبی بود برای حكومت پهلوی گران آمد تا جائیكه محمد رضا كه موقعیت خود را در خطر می دید مخالفت های خود را با اقدامات مصدق بیشتر نمود كه این امر در نهایت منجر به استعفای مصدق شد.

 

پشتوانه مردمی و معنوی "آیت الله كاشانی" و حضور و حمایت وی از مصدق، مردم را در سی تیر 1332 به صحنه آورد. رژیم پهلوی علیرغم كشتار فجیعی كه در این روز به راه انداخت، تاب مقاومت در برابر ملتی یكپارچه و یك صدا نیاورد لذا مصدق با اختیاراتی مضاعف مجددا به نخست وزیری تعیین گردید.این اتفاق مهم مرهون اعلام تابعیت مردم از رهبران مذهبی و اتحاد نیروهای مذهبی و ملی بود. مصدق با حمایت های بی دریغ آیت الله کاشانی و مردم هم به پیروی از این رهبر دینی به نخست وزیری رسید و حتی در مشکلاتی که برای دولت او اتفاق می افتاد، نسبت به حل آن مشکل اقدامات لازم را به انجام می رساند. رفتار و برخورد مصدق در برابر این پشتیبانی دینی و مردمی نتیجه قابل قبولی را به نمایش نگذاشت و در برابر نصیحت های خیرخواهانه و آینده نگرانه آیت الله کاشانی سر تعظیم فرود نیاورد و در منجلاب خود خواهی و غرور فرو رفت.


پس از واقعه 30 تیر اگرچه به دلایلی شكاف و جدایی بین نیروهای مذهبی و ملی ایجاد گردید ولی هم چنان حضور و بقاء این نیروها در صحنه سیاسی ایران خطری برای استعمار و استبداد تلقی می گردید در این میان انگلستان كه بزرگترین متضرر در این حوادث بود وقتی دریافت كه رایزنی های او در زمینه مقابله با ملی شدن نفت ایران كار به جایی نمی برد در نشستی مشترك با آمریكائیان در سال 1952م، 1331ش طرح اجرای كودتا با هدف سرنگونی دولت مصدق را ارائه نمودند. (1)

 

این طرح اگر چه در ابتدا مورد مخالفت آمریكا قرار گرفت ولی آمریكائیان نیز زمانی كه توانستند از انگلستان امتیازاتی در خصوص نفت ایران دریافت نمایند با طرح موافقت نمودند با اعلام موافقت آمریكا در 18 مارس 1953م، 27 اسفند 1331ش، (2) نشست هایی بین طرفین برگزار شد و زاهدی به عنوان جانشین مصدق تعیین گردید و مبالغی نیز جهت كمك به اجرای طرح كودتا در اختیار او قرار گرفت (3)

 

از سوی دیگر انگلستان علیرغم آنكه خود طراح اولیه كودتا بود، با توجه به شرایط نامساعدی كه در ایران برای این دولت استعماری بوجود آمد، ترجیح داد كه تمام امور كودتا را به آمریكا بسپارد و خود به ظاهر از صحنه كنار رود. (4)

 

در این میان روسیه كمونیستی نیز به دور از مسائل نبود. شوروی اگرچه به طور مستقیم در اجرای طرح نقش نداشت اما اقدامات نیروهای وابسته به او نشانگر حمایت شوروی از سیاست های آمریكا و انگلستان می باشد. تحریك و حمایت شوروی از نیروهای كمونیستی مستقر در آذربایجان به رهبری پیشه وری كه مدعی استقلال بودند، در جای خود زنگ خطری برای انگلستان و آمریكا و منافع آنها تلقی می شد. از سویی وقتی دادگاه لاهه در خصوص پرونده نفت ایران و انگلستان آماده رای گیری شد نماینده شوروی در دادگاه با هدف ندادن رای به نفع ایران به بهانه مریضی حاضر نشد.


همچنین وقتی دولت مصدق در اثر فشارهای اقتصادی به طور مكرر از شوروی خواست كه نفت ایران را خریداری نماید اما شوروی از این كار خودداری نمود و از پرداخت 11 تن طلای بدهی خود به ایران در دوره حكومت مصدق سرباز زد ولی پس از كودتا آن را تقدیم دولت كودتا نمود، اما پس از كودتا اولین كشوری بود كه رژیم كودتا را به رسمیت شناخت.

در داخل ایران نیروهای كمونیستی با ایجاد رعب و وحشت و نا امنی در صدد نا امید نمودن مردم و قطع حمایتشان از حكومت مصدق بر آمدند. همچنین این نیروها با تمام توان به افزایش شكاف و اختلاف بین نیروهای مذهبی و ملی پرداختند. در زمینه اقتصادی نیز این نیروها با برگزاری اعتصابات متعدد و گسترده، تحریم خرید اوراق قرضه، دولت فشارهای دیگری بر دولت مصدق می آوردند. (5)

پیش‌بینی وقوع حتمی یک کودتا

این نامه من سندی در تاریخ ملت ایران خواهد بود که من شما را با وجود همه بدی های خصوصی تان نسبت به خودم از وقوع حتمی یک کودتا به وسیله زاهدی که مطابق با نقشه خود شماست، آگاه کردم که فردا جای هیچ گونه عذر موجهی نباشد. اگر به راستی در این فکر اشتباه می کنم با اظهار تمایل شما سید مصطفی (کاشانی) و ناصرخان قشقایی را برای مذاکره خدمت می فرستم...»

 

این نامه ایی بود که آیت الله کاشانی برای مصدق نوشته بود ولی مصدق در پاسخ به این نامه خیر خواهانه آیت الله کاشانی نوشت: «27 مرداد، مرقومه حضرت آقا به وسیله آقا حسن آقای سالمی زیارت شد، این جانب مستظهر به پشتیبانی ملت ایران هستم. والسلام». (6)


با توجه به نصیحت های و سفارش های آیت الله کاشانی در تاریخ 28 مرداد 1332 كودتایی به وجود آمد که تلاش‌های چندین ساله مردم برای ملی شدن صنعت نفت و رهایی از استبداد به هدر رفت. از این رو بود که آیت الله کاشانی در اواخر عمر خود در نامه ای که به فرزند خود نوشت، تصریح کرد: «... مصدق با خود خواهی و لج بازی، همه سنگرهای محکم دفاعی ملت را خرد و نابود کرد...» (7)


روایت دخالت مستقیم انگلیس در کودتای 28 مرداد

نقش انگلیس در کودتای 28 مرداد

طی گزارشی که در 17 آوریل سال 2000 منتشر شد، اسناد محرمانه سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) نشان داد که اداره اطلاعات انگلیس (Secret Intelligence Service) نقشی اساسی در عملیات مشترک و محرمانه‌ای داشته که در سال 1953 که با هدف برکنار کردن مصدق، داشته است.


سند تاریخی طبقه‌بندی شده‌ای که نیویورک‌تایمز آن را منتشر کرد، اولین گزارش دولت آمریکا بود که با جزئیات به این موضوع پرداخت. این کودتا با هدف استحکام بخشیدن به پایه‌های لرزان قدرت شاه جوانی انجام شد که دوره حکومت استبدادی‌اش که مورد حمایت آمریکا بود، 26 سال به طول انجامید تا زمانی که وی با یک انقلاب اسلامی ضد‌آمریکایی از کشور فراری شد.


این گزارش دولتی که به دست طراح اصلی کودتا نوشته شده بود، نشان داد که موفقیت عملیات 1953 تقریبا از سر بخت و اقبال بوده، و سیا در حال قدرت‌بخشی به محمدرضا شاهی بوده که به او به دیده حقارت می‌نگریسته و وی را با لقب ترسوی دودل به تمسخر می‌گرفته است.


مطالعه انجام شده با موضوع اولین عملیات موفق سیا در زمینه سرنگونی یک دولت خارجی، در سال 1954 نوشته شد و از طریق یکی از مقامات سابق آمریکا که یک نسخه از این گزارش را برای خود نگاه داشته بود، منتشر شد. «دونالد ویلبر» (Donald Newton Wilber) نویسنده این گزارش که یکی از جاسوسان سطح‌بالا و از کارشناسان معماری ایرانی بود، در سال 1997 در سن 89 سالگی درگذشته است.


این سند نشان‌دهنده نقش اساسی است که انگلیس در طرح‌ریزی کودتایی علیه مصدق که قصد داشته شرکت نفت ایران-انگلیس را ملی کند، انجام شد.


مصدق در دادگاه نظامیانگلیس همزمان با مذاکره خود با ایرانی‌ها، تقریبا رضایت تمام شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا برای اعمال تحریمی جهانی و موثر علیه نفت ایران را جلب کرد. همچنین در یکی از مراحل این کودتا، نمایندگان اطلاعاتی آمریکا و انگلیس در بیروت با هم دیدار داشته‌اند تا آخرین اختلافات خود درباره استراتژی مناسب برای انجام این کودتا را برطرف کنند.


بعلاوه، افسران اطلاعاتی سیا و انگلیس نیز با "اشرف پهلوی" خواهر بانفوذ شاه ملاقاتی داشته‌اند، و پس از آن وی از برادر خود خواسته تا از نقشه‌ کودتا تبعیت کند. همچنین گفته شده که یکی از کارکنان کاخ شاهی نیز گماشته انگلیس بوده است.


اسدالله رشیدیان یکی از کسانی بوده که گفته شده به شاه نزدیک شده و از وی خواسته تا مطالبی را برای انتشار در زمان‌هایی مشخص در "رادیوی فارسی بی‌بی‌سی" انتخاب کند، که این خود سندی است که نشان می‌دهد وی از جانب دستگاه اطلاعاتی انگلیس سخن می‌گفته است.


عملیات سیا که با کد عملیاتی «تی‌پی‌آژاکس» (T.P. AJAX)شناخته می‌شد، با هدف حفظ کنترل غرب بر ذخایر نفتی ایران طراحی شده بود. در بخشی دیگر از این گزارش آمده بود که، ژنرال فضل‌الله زاهدی  از گزینه‌هایی بوده که آمریکا برای جایگزینی مصدق در نظر داشته‌ است، چراکه وی را فردی فرمان‌پذیر می‌دانسته است.


این گزارش تاریخی می‌گوید ماموران اطلاعاتی آمریکا مستقیما با افسران نظامی سلطنت‌طلب کار می‌کرده‌اند، نخست‌وزیرهای رژیم را عزل و نصب کرده‌اند، مجموعه‌ای از گماشته‌های خود را برای تقویت روحیه شاه نزد وی می‌فرستاده‌اند، به کمک اعضای حزب کمونیست ایران مجموعه‌ای از بمبگذاری‌ها را پایه‌گذاری کرده‌اند، و مقالات و کاریکاتورهایی به سفارش آن‌ها در روزنامه‌های ایران منتشر می‌شده است.


اما، تقریبا هیچ چیز آنطور که در طرح به دقت برنامه‌ریزی شده سیا برای روز 15 اوت 1953 ( ۲۴ مرداد ۱۳۳۲) پیش‌بینی شده بود، جلو نرفت. مصدق از توطئه طرح‌ریزی شده اطلاع یافت، زاهدی مخفی شد، و شاه به بغداد فرار کرد. اما 4 روز بعد بود که با انتشار مطالبی در روزنامه‌ها، و جلب حمایت‌های عمومی، دومین کودتا با موفقیت انجام شد. 2 روز پس از آن، مقامات سیا 5 میلیون دلار با هدف کمک به تحکیم قدرت دولت کودتا به ایران انتقال دادند. (8)بنگاه آشوب افکنی استعمار انگلیس!

بی بی سی بنگاه سخن پراكنی بریتانیا است. واژه BBC برگرفته از British broadcasting corporation است كه در سال 1922 میلادی با مسئولیت محدود بنیان گذاشته شد و در سال 1927 پس از دریافت پروانه سلطنتی تبدیل به یك شركت دولتی شد.

 

دولت بریتانیا در تاریخ 29 دسامبر 1940 برابر با 8 دی 1319 هـ. ش هفتاد و یك سال پیش در اوایل جنگ جهانی دوم برای اهداف استعماری اش "رادیو فارسی بی بی سی" را برای ایرانیان راه اندازی كرد.

 

بی بی سی در كودتای 28 مرداد و به شكست كشاندن نهضت ملی نفت نقش ویژه ای داشت و در یكی از برنامه هایش به زبان انگلیسی پیام رمزی را برای شاه ایران ارسال كرد كه حاكی از حمایت بریتانیا از كودتایی علیه مصدق بود. در نیمه شب روز 24 مرداد 1331 رمز عملیات آژاكس با عنوان «حالا دقیقاً نیمه شب است» از رادیو بی بی سی اعلام شد، البته شاپور ریپورتر از رهبران كودتای 28 مرداد نیز قبلاً در طی سال ها كار با سرویس جاسوسی انگلیس «اینتلجنس سرویس» در بخش فارسی رادیو دهلی و بعداً در بی بی سی كار می كرد.

 

در حالی که بسیاری بر این عقیده‌اند که بی‌بی‌سی به عنوان رسانه‌ای دست‌نشانده، نقش بسزایی در کودتای 28 مرداد (سرنگونی دولت مصدق در سال 1332 هجری شمسی)داشت، این رسانه خود چند دهه منکر این قضیه بود. تا آن که سرانجام، در سال 1390 شمسی مستندی از شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی پخش شد که در آن به صراحت به نقش رادیو بی‌بی‌سی به عنوان بازوی تبلیغاتی دولت انگلیس در ایران، در جریان ایجاد کودتای 28 مرداد اعتراف شد.

 

راوی این برنامه در سخنان خود تصریح کرده بود: «دولت انگلیس از رادیوی فارسی‌زبان بی‌بی‌سی برای پیشبرد پروپاگاندای خود (تبلیغات سیاسی- عملیات روانی) علیه مصدق استفاده کرد و مرتباً مطالبی بر ضد مصدق از این شبکه رادیویی پخش می‌شد، به حدی که کارکنان ایرانی رادیوی فارسی‌زبان بی‌بی‌سی به خاطر این حرکت دست به اعتصاب زدند».


این مستند همچنین به یک سند محرمانه مربوط به 30 تیر 1330 اشاره کرد که در آن یکی از مقامات وزارت خارجه از سفیر انگلیس به خاطر پیشنهادات وی در استفاده از رادیوی فارسی‌زبان بی‌بی‌سی برای تقویت پروپاگاندا علیه مصدق تشکر کرده بود. به گفته بی‌بی‌سی این سند تصریح می‌کند که وزارت خارجه «‌باید به خاطر نظرات [سفیر انگلیس] در خصوص خط پروپاگاندای پیشنهادی ما، سپاسگزار باشد». (9)استراتژی "بی بی سی فارسی" در سقوط دولت ایران

انگلیس پس از روی کارآمدن حزب محافظه کار سعی داشت به هر طریق که شده دولت مصدق را ساقط کند. در این کار لازم بود آمریکایی ها را با خود همراه سازد. پس تصمیم گرفت در اوج جنگ سرد، با بزرگ جلوه دادن نقش حزب توده در ایران و خطر نفوذ کمونیسم، آمریکا را از حمایت دولت مصدق منصرف کند و با خود همراه سازد. دولت جدید انگلستان قصد داشت به آمریکا بقبولاند که مصدق توان کنترل اوضاع ایران و جلوگیری از نفوذ کمونیسم را ندارد.


برای رسیدن به این هدف، دست به یک جنگ روانی زد. اصولاً هدف از جنگ روانی رسیدن به اهداف زیر است:


1. کسب حمایت دوستان یا تقویت آنها
2. شکل دهی یا تغییر نگرش ها یا طرز تلقی ها نسبت به ایده ها و رخدادها
3. تضعیف یا تحلیل بردن قدرت دولت های خارجی غیر دوست یا تضعیف برنامه ها و سیاست های آنها.
4. مقابله با تبلیغات خصمانه دیگر گروه ها و کشورها و افراد.


در سال 1330 ش/ 1951م در ابتدای ورود هریمن، نماینده ی آمریکا به ایران، انگلیس سعی داشت از طریق حزب توده در خیابانهای تهران آشوب ایجاد کند. این آشوب در 23 تیر به وجود آمد که طی آن عده ای کشته و زخمی شدند. روز 24 تیر، رادیو بی. بی. سی در تفسیر وقایع ایران گفت: «فاجعه روز یکشنبه نشان داد که دکتر مصدق حاکم و مسلط بر اوضاع نیست و کمونیستها در کمین هستند که ایران را ببلعند و اگر انگلستان پای خود را کنار بکشد کار ایران تمام خواهد شد.»


این تبلیغات سوء بر بستر زمینه سیاسی و ضعف دولت مصدق با تکنیک قطره چکانی، یعنی به مقدار کم اما در زمان های گوناگون، تا زمان سقوط دولت ادامه داشت. اصولاً این نوع تیلیغات برای آنکه مؤثر باشد، باید ساده و پیوسته بوده و دائماً تکرار شود؛ به گونه ای که مخاطب متوجه ماهیت تبلیغاتی آن نشود.


بی بی سی رسانه ای بود که دولت انگلستان را برای سقوط دولت ملی همراهی می کرد. این شبکه در مرداد 1332 ش/ 1953 م با مشارکت در کودتا و زدن تیر خلاص به دولت مصدق نقش مهمی ایفا کرد. در این کودتا عوامل انگلیس و آمریکا؛ بعضی مطبوعات و رسانه های داخلی و خارجی مانند بی. بی. سی؛ و بعضی از نیروهای داخلی همچون اشرف خواهر شاه و برادران رشیدیان حضور داشتند. تنها مشکل کودتاچیان، ترس و تردید محمدرضا شاه بود. آنها از شاه می خواستند دو فرمان را که یکی فرمان عزل مصدق از نخست وزیری و دیگری نصب سرلشکر زاهدی بود، امضاء کند. اما شاه تردید داشت. او می ترسید کودتا شکست بخورد. و آمریکا و انگلیس او را تنها بگذارند. ترس او از این جهت بود که همه چیز تحت کنترل مصدق بود. او دستور اخراج نیروهای انگلیسی و پس از آن نزدیکان شاه را از ایران داده بود.


تماسها و ملاقاتهای شاه تحت کنترل بود. و مصدق وزیر جنگ شده بود. در واقع تمامی راههای ارتباطی که باعث پیروزی کودتا می شد به وسیله مصدق بسته شده بود. اما می بایست اعتماد شاه جلب می شد؛ چون بدست آوردن حمایت شاه از کودتا بسیار مهم بود. امضای شاه می توانست به این عملیات مشروعیت قانونی ببخشد. کودتاچیان برای به دست آوردن این اعتماد از نیروهای مختلف که از قبل با انگلستان همراه شده بودند، استفاده کردند.


هجوم مردم به پشتوانه تانک های ارتش به منزل مصدقبه جز دیداری که داربی شر، رئیس سرویس اطلاعاتی انگلستان با اشرف پهلوی در فرانسه داشت؛ و در جریان از اشرف خواست حمایت کامل از آمریکا و انگلیس را به شاه ابلاغ کند، در 11 مرداد اسدالله رشیدیان نیز با شاه ملاقات کرد. وی برای اثبات اینکه از جانب انگلستان سخن می گوید ترتیبی داد که یکی از عبارت های انتخاب شده شاه از رادیو بی. بی. سی پخش شود. در این زمان بی. بی. سی سه وظیفه مهم و سرنوشت ساز بر عهده داشت:


1. ارتباط میان کودتاچیان و شاه
2. ابلاغ کننده پیام رمز به شاه جهت جلب اعتماد او
3. حمایت از کودتاچیان و ضعیف کردن جبهه مصدق با تبلیغات وسیع.


در لندن، داربی شر و وودهاوس، ترتیبی دادند که برنامه اخبار بی. بی. سی که همیشه با عبارت «اکنون نیمه شب به وقت لندن است» آغاز می شد، با عبارت «اکنون دقیقاً نیمه شب است» آغاز شود. این علامت رمزی بود برای شاه که انگلیسی ها از او حمایت خواهند کرد.


پخش دو عبارت رمز در لابه لای برنامه های رادیو بی. بی. سی، ایراد نطق توسط آیزنهاور در این رادیو، و پخش برنامه مخصوص آخرین تردیدهای محمدرضا شاه در مورد کودتا را از میان برد. شاه بعد از اطمینان از این حمایتها به کلاردشت رفت و در آنجا فرمانها را امضاء کرد.


در نیمه شب 25 مرداد، وقتی فرمان ها به مصدق ابلاغ شد، او با آنکه رسید دریافت فرمان شاه را امضا کرد آورندگان فرمان را توقیف کرد و ظاهراً زیر بار فرمان ها هم نرفت و شاه هم به عراق گریخت و از آنجا به رم رفت، اما این پایان ماجرا نبود.
رادیوی بی. بی. سی فارسی، بهتر از همه کس می دانست که ماجرا تازه آغاز شده است؛ پس در فاصله 25 تا 28 مرداد همچنان به پخش و انتشار «گفتنی های لازم» مشغول بود. (10)

مصدق در تبعید / احمدآباد سال ۱۳۴۴  / وی در سن 84 سالگی بر اثر سرطان و در تبعید درگذشتانتقاد صاحب‌نظران غربی و شرقی از جهت‌گیری‌های تبعیض‌آمیز بی‌بی‌‌سی

اکنون سرویس فارسی بی بی سی با بهره گیری از تلویزیون و وب سایت این شبکه سلطنتی، همان سیاست های استعمار انگلیس را با استراتژی های دیکته شده ارائه می کند. با آنکه بی‌بی‌سی همواره صداقت را شعار خود معرفی کرده و بر این ادعاست که تحت تاثیر هیچ جریان سیاسی و یا تبلیغاتی نیست، ولی عملکرد این رسانه همواره مورد انتقاد بوده است، آنچنان‌که روزنامه «دیلی تلگراف»، 3 آگوست سال 2005 میلادی نامه‌ای به نقل از «اولگ گوردیفسکی»، مامور عالی‌رتبه و فراری سازمان جاسوسی «کا‌.گ.‌ب» از بی‌بی‌سی به عنوان «سرویس سرخ» یاد می‌کند.


«دبلیو جی وست»، نویسنده انگلیسی در کتاب «خیانت به حقیقت»، از بی‌بی‌سی به عنوان رسانه‌ای مخاطب فریب معرفی یاد می‌کند که از بدو تاسیس تنها با تحریف حقیقت به آن خیانت کرده است.
«ریچارد دیکون» نیز در کتاب «تحریفگران حقیقت» می‌نویسد: بی‌بی‌سی با تلفیق حقیقت و دروغ، دروغ را در قالب حقیقت به خورد مخاطب می‌دهد.

 

توطئه در جریان انتخابات 88 و در سه ماه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری دهم، هیچگاه از ذهن مردم ایران پاک نمی شود. "بی بی سی فارسی" حداقل 31 مطلب مشروح و مفصل فقط علیه سلامت انتخابات و در تایید کمیته غیر قانونی صیانت از آراء منتشر کرد. حتی در همین راستا در وب سایت خود، صفحه ویژه‌ای را به این قضیه اختصاص داد و حتی قبل از برگزاری انتخابات، سلامت این انتخابات را زیر سوال برد و از آن پس به هر نحوی که قابل تصور است از سران فتنه حمایت کرد.فارغ از این توطئه ها نگاهی اجمالی به گزارش‌ها و خبرهای بی‌بی‌سی در رابطه با انقلاب‌های مردمی خاورمیانه بالاخص مصر و سوریه، سعی بر آن داشته تا به اختلافات جزئی میان شیعه و سنی در این کشور دامن زند.


اگرچه این گزارش نگاهی بسیار جزئی به دسیسه‌ هایی بود که بی‌بی‌سی طی سال ها به اسم حقیقت علیه بشریت داشته است ولی در تکمیل آن می‌توان به این سخن «لنین» در سال 1917،پیش از شکل‌گیری انقلاب کمونیستی شوروی اشاره کرد که گفت:


به من یک کاغذ و قلم با یک چاپخانه بدهید تا یک حکومت را سرنگون کنم! (11)

 

***

 

1 . اسرار كودتا، ترجمه دكتر حمید احمدی، چاپ اول، تهران، نشر نی، 1379، ص 29، 30.

2 . سی. ام. وود هاووس، اسرار كودتای 28 مرداد، ترجمه نظام الدین دربندی، چاپ اول، تهران، نشر راهنما، 1364، ص 54، 68.

3. حسین فردوست، ظهور سقوط سلطنت پهلوی، ج 1، چاپ سوم، تهران: انتشارات اطلاعات، 1370، ص 180.

4. وود هاووس، پیشین، ص 55، 56.

5. نگرشی كوتاه بر نهضت ملی ایران(بیانیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی) چاپ دوم، 1358، ص 66، 75.

6. شهید سید حسن آیت، چهره حقیقی، مصدق السلطنه، ص220 ـ 219

7. نقش روشنفکران وابسته. ج7، ص494

8. همایون كاتوزیان، مصدق و نبرد قدرت، ترجمه: احمد متدین، موسسه خدمات فرهنگی رسا، 1372، ص 19، 32.

9. پرس تی وی

10. مجله تاریخ معاصر ایران، ص 188، 189.

11. خبرگزاری فارس.

منبع:جام نیوز


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین مطالب
درباره ما
بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا اباصالح المهدی(عج)

...::پایگاه جامع گرافیک سایبری::...

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر وجعلنا من خیر اعوانه و انصار و شیعته و المسشهدین بین یدیه
حمایت از ما
دوستان سایبری
لوگوی همسنگران سایبری

جنبش مصاف قبیله منتظر313جنبش سایبری 313
منتظر پاتوق
پایگاه اینترنتی مقتدر مظلوم
آنتی666
فریاد مهتاب
تیم منذرین
عشق مهدی
شهید آوینی
به سوی بیداری
انجمن منتظران مهدی عج ثامن تم معبر سایبری فندرسک قدم به قدم با اهل بیت زندگی اما به سبک طلبگی پایگاه اطلاع رسانی انتظار313 مصاف با شیطان شبکه اجتماعی منتظران